Ostatni etap V Kamienieckich Dni Kultury był ponownie wielkim wyzwaniem dla organizatorów, bowiem oprócz wielu zdarzeń scenicznych odbywała się III PARAFIADA pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Główne cele tego projektu to propagowanie aktywności ruchowej i integracja międzypokoleniowa mieszkańców Gminy Kamieniec, a nade wszystko doskonała zabawa. Każdą z czterech parafii ( Kamieniec, Konojad, Łęki Wielkie, Parzęczewo) zgodnie z regulaminem miała reprezentować dwunastoosobowa drużyna składająca się z trzech kobiet, mężczyzn oraz trojga nastolatków i dzieci. Niestety, tym razem zabrakło przedstawicieli parafii Łęki Wielkie a parafię Kamieniec reprezentowały dwie drużyny. Zawodnicy ze sportową werwą przystąpili do takich konkurencji jak: przeciąganie liny na skrzynkach, parafialna kłoda, rzut pyrą do celu, wyścig na nartach, dżdżownica, bramka celnościowa, jazda żółwia na rowerze, wbijanie gwoździ w pień, napełnianie butelek wodą, wyścigi w workach, bieg w ALKOgoglach i zawody strzeleckie. Po raz drugi ważną częścią III Parafiady była konkurencja kulinarna – „Wariacje na temat plyndza”. Drużyny – przedstawicielki KGW Wąbiewo, Doły i Kamieniec przygotowały pyszne placki – nie tylko ziemniaczane z przeróżnymi dodatkami i sosami a o ich walorach decydowali „smakujący” po uprzednim wrzuceniu datku do puszki kwestarskiej. Współorganizatorem Parafiady była część Kuźni Talentów – młodzi biegacze oraz przedstawiciele Policji w Grodzisku, którzy przyjęli na siebie role sędziów. Sportowa i kulinarna rywalizacja drużyn przyniosła wiele pozytywnych emocji, a uśmiechy większości zawodników i kibiców dowiodły, że projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. A oto wyniki sportowych zmagań - po dogrywce o II miejsce (zgodnie z regulaminem „przeciąganie liny”), w której wzięły udział „kamienieckie” drużyny:
I miejsce – Parafia Parzęczewo;
II miejsce – Kamieniec II;
III miejsce – Parafia Kamieniec;
IV miejsce – Parafia Konojad;
W kulinarnej konkurencji kosztujący „plyndzowych smakowitości” oddali swoje głosy następująco:
I miejsce – Parafia Parzęczewo;
II miejsce – Parafia Konojad;
III miejsce – Parafia Kamieniec
IV miejsce – Kamieniec II
Piękne nagrody i medale wręczyli uczestnikom Parafiady: pan Kazimierz Breś obecny Wójt Gminy oraz poprzedni Włodarz – jeden z pomysłodawców Kamienieckich Dni Kultury, pan Piotr Halasz, który zaszczycił organizatorów i biesiadników swoją obecnością. Tymczasem na scenie artystycznie wrzało. Dokładnie o 14:15 na scenie pojawiły się dzieci – przedszkolaki z Kamieńca i Parzęczewa pod opieką swoich pań, które w pięknych strojach z „zarażającymi” publiczność uśmiechami zaprezentowały wiązanki tańców. Pięknym układem tanecznym popisały się dziewczynki uczęszczające na warsztaty przy CKiBP, które prowadzi pani Jagoda Kaczmarek. Instruktorka również podzieliła się z publicznością swoimi umiejętnościami. Gromkie brawa długo nie milkły, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie dzieci mogą podarować potrzebującym. Następnie swoje talenty wokalne i muzyczne pokazali dzieci, młodzież i dorośli, którzy uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez panów Damiana Popiołkiewicza, Huberta Sternalskiego, Marcina Gabryelczyka i pana Wojtka Pawlewskiego przy CKiBP. Na podest wkroczyli perkusiści, by zagrać głośno i pięknie dla Basi. Po nich prym wiedli wokaliści i keyboardziści, a później sceną zawładnęli miłośnicy gitar i ukulele. Nie zabrakło miejsca dla pana Zygmunta, który już jako senior otrzymał szansę w Centrum Kultury, by móc uczyć się gry na gitarze i spełniać swoje młodzieńcze marzenia. Jeśli mowa o grupach działających przy CKiBP to nie mogło zabraknąć zespołu śpiewaczego ZGODA i muzycznego TAKIE CHŁOPAKI I… z Zosią – saksofonistką i Wiktorią - skrzypaczką . Utwory wykonane przez artystów na długo pozostaną w naszej pamięci a szczególnie wspólny numer wszystkich będących wcześniej na scenie. Mali, duzi i najwięksi, najmłodsi i najstarsi, śpiewacy i muzycy, uczniowie i nauczyciele, ledwo mieszcząc się na scenie, utworzyli WIELKĄ ORKIESTRĘ – artystyczną rodzinę pod batutą profesjonalnego dyrygenta i wykonali brawurowo utwór „ Oj, zagraj mi muzyko” w oryginalnej aranżacji. Posypały się brawa a do występujących dołączyły panie z KGW Wąbiewo, wspólnie śpiewając i tańcząc. Należy przyznać, że ten występ, to jeden z najpiękniejszych momentów podczas RODZINNEJ NIEDZIELI. Następnie na scenie pojawili się laureaci III Regionalnego Festiwalu Piosenki Wszelakiej, którego organizatorem było Centrum. Koncert w profesjonalny sposób poprowadził pan Damian Popiołkiewicz – pomysłodawca i współorganizator tego projektu. Wokaliści: Natalia Kokocińska, Blanka Kawa, Maja Hadyniak, Hanna i Monika Polowe, Maria Stachowska, Alicja Żurek, Katarzyna Przybysz i Zosia Piechowiak zachwycili licznie zgromadzoną publiczność swoją wrażliwością muzyczną, pięknymi głosami, kreacją sceniczną i oryginalną interpretacją znanych i mniej znanych utworów.
A poza tym? Działo się dużo, kolorowo, rodzinnie. Ponownie dzieci z kolorowymi „ buźkami” z watą cukrową mogły pohasać w dmuchańcach „Anilandii”, skąd dobiegał głośny szczęśliwy śmiech. Wolontariusze sprzedali wszystkie losy, wylicytowano kolejne gadżety. Panie z Gminnego Stowarzyszenia Kobiet upiekły pyszne ciasta, przygotowały smalec oraz ogórki i dzięki tym pysznościom puszki kwestarskie napełniły się po brzegi. Jak zwykle w Kamieńcu znaleźli swoje miejsce przedstawiciele różnych instytucji – Banku Spółdzielczego w Kościanie, PCPR w Grodzisku, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. by promować swoje działania, dotyczące między innymi rodziny. Wszyscy chętni, często całymi rodzinami, mogli skorzystać z przejażdżek bryczką zaprzężoną w piękne konie, które przybyły do Kamieńca z ich właścicielem i woźnicą zarazem, panem Mietkiem z Puszczykówca. Dla lubiących strzelanie z wiatrówki tę atrakcję tradycyjnie przygotowali panowie z LOK-u. Tradycyjnie na Święcie Gminy pojawił się pan Roman – leśniczy z Kotusza, by podzielić się swoją pasją i wiedzą związaną z życiem lasu. Prawdziwa gratka czekała na miłośników motocykli. Tym razem za zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedzieli członkowie dwóch klubów: LOK Wielichowo i SAMCRO Grodzisk Wlkp. Motocykliści dostarczyli wiele niezapomnianych emocji a przejażdżki pięknymi maszynami były prawdziwym hitem niedzielnego popołudnia. Na dodatek puszka kwestarska była szczelnie wypełniona pieniążkami dla Basi. Podczas Rodzinnej Niedzieli obecni byli, jak zawsze od lat, nasi przyjaciele strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wlkp., którzy tym razem nie demonstrowali pokazu, aby w ten sposób uczcić śmierć kolegów, którzy zginęli w pożarze kamienicy w Poznaniu.
Na finał trzydniowej „pozytywnej zawieruchy” na scenie pojawili się wyjątkowi artyści – Wind Cameral Orchestra To zespół składający się z zawodowych muzyków wywodzących się z poznańskich środowisk artystycznych takich jak Akademia Muzyczna czy Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Ten koncert był nagrodą dla uczestników Parafiady oraz tych, którzy pracowali nad organizacją V Kamienieckich Dni Kultury. Muzycy pod batutą Pawła Joksa – charyzmatycznego dyrygenta, nauczyciela akademickiego i wojskowego w stopniu podpułkownika przenieśli odbiorców w przepiękny świat różnorodnej muzyki w kapitalnych aranżacjach oraz interpretacjach, przekazując tym samym sporą dozę wartościowych treści pozamuzycznych. Świetna trzydniowa zabawa, kapitalni ludzie, ciężka praca i 47. 541, 34zł niesamowity efekt zbiórki; kwota, która została wpłacona na konto Basi Górskiej. Oby dobre serca wszystkich uczestniczących w V Kamienieckich Dniach Kultury pomogły przetrwać Basi najtrudniejsze chwile i pozwoliły wrócić do zdrowia. Trudna to i odpowiedzialna praca, ale warto! „ DOBRO POWRACA”! Do zobaczenia na następnych spotkaniach z Kulturą i ludźmi dobrej woli w przyszłym roku! Organizatorzy pragną podziękować wszystkim wolontariuszom, współorganizatorom i partnerom tych wyjątkowych zdarzeń – wymienionym wcześniej i niewymienionym, panu Wójtowi za wspieranie obecnością, darczyńcom, sponsorom, paniom, które piekły ciasto i pomagały w kuchni, kucharkom z SP Konojad i Parzęczewo, panom Patrykowi z Ratuszowej i Przemkowi za pyszne zupy, panu Adasiowi za mięso, wędliny i transport jedzenia, p. Maciejowi za napoje, pani Irce za przepyszne pierogi, dziewczynom „od loterii i licytacji”, wszystkim „Szaleńcom” z szalonymi pomysłami i inicjatywami - panu Wojtkowi i Danielowi i ich ekipom, panu Piotrowi z Wielkopolska Sky Dron za przepiękne zdjęcia oraz wszystkim zaangażowanym w ten „wielki” projekt za profesjonalizm, sumienność i dobro oraz mądrość, w tym m.in.: OSP Kotusz i Parzęczewo KGW Ujazd, Kamieniec, Wąbiewo i Doły, Radzie Sołeckiej Ujazd, wolontariuszom i „fotografom” z Urzędu Gminy, ekipie „od wszystkiego”, która jest z CKiBP „zawsze i wszędzie”: Basi, Karolinie, Waldkowi, Ani, Ilonie, Irce, Ewie, Julce, Róży i Gosi. Wszystkim za każdy dar, gest, dobre słowo. Dzielenie się z innymi ludźmi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu. Nieważne, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. Zawsze można czymś się podzielić! „Załoga” Centrum Kultury w Kamieńcu pięknie wykonała kolejne zadanie i już rozpoczęły się przygotowania do VI Kamienieckich Dni Kultury!