RODZINNA NIEDZIELA – V KAMIENIECKIE DNI KULTURY – ODSŁONA TRZECIA

Ostatni etap V Kamienieckich Dni Kultury był ponownie wielkim wyzwaniem dla organizatorów, bowiem oprócz wielu zdarzeń scenicznych odbywała się III PARAFIADA pod hasłem „ W zdrowym ciele zdrowy duch”. Główne cele tego projektu to propagowanie aktywności ruchowej i integracja międzypokoleniowa mieszkańców Gminy Kamieniec, a nade wszystko doskonała zabawa. Każdą z czterech parafii ( Kamieniec, Konojad, Łęki Wielkie, Parzęczewo) zgodnie z regulaminem miała reprezentować dwunastoosobowa drużyna składająca się z trzech kobiet, mężczyzn oraz trojga nastolatków i dzieci. Niestety, tym razem zabrakło przedstawicieli parafii Łęki Wielkie a parafię Kamieniec reprezentowały dwie drużyny. Zawodnicy ze sportową werwą przystąpili do takich konkurencji jak: przeciąganie liny na skrzynkach, parafialna kłoda, rzut pyrą do celu, wyścig na nartach, dżdżownica, bramka celnościowa, jazda żółwia na rowerze, wbijanie gwoździ w pień, napełnianie butelek wodą, wyścigi w workach, bieg w ALKOgoglach i zawody strzeleckie. Po raz drugi ważną częścią III Parafiady była konkurencja kulinarna – „Wariacje na temat plyndza”. Drużyny – przedstawicielki KGW Wąbiewo, Doły i Kamieniec przygotowały pyszne placki – nie tylko ziemniaczane z przeróżnymi dodatkami i sosami a o ich walorach decydowali „smakujący” po uprzednim wrzuceniu datku do puszki kwestarskiej. Współorganizatorem Parafiady była część Kuźni Talentów – młodzi biegacze oraz przedstawiciele Policji w Grodzisku, którzy przyjęli na siebie role sędziów. Sportowa i kulinarna rywalizacja drużyn przyniosła wiele pozytywnych emocji, a uśmiechy większości zawodników i kibiców dowiodły, że projekt okazał się strzałem w dziesiątkę. A oto wyniki sportowych zmagań - po dogrywce o II miejsce (zgodnie z regulaminem „przeciąganie liny”), w której wzięły udział „kamienieckie” drużyny:

I miejsce – Parafia Parzęczewo;

II miejsce – Kamieniec II;

III miejsce – Parafia Kamieniec;

IV miejsce – Parafia Konojad;

W kulinarnej konkurencji kosztujący „plyndzowych smakowitości” oddali swoje głosy następująco:

I miejsce – Parafia Parzęczewo;

II miejsce – Parafia Konojad;

III miejsce – Parafia Kamieniec

IV miejsce – Kamieniec II

Piękne nagrody i medale wręczyli uczestnikom Parafiady: pan Kazimierz Breś obecny Wójt Gminy oraz poprzedni Włodarz – jeden z pomysłodawców Kamienieckich Dni Kultury, pan Piotr Halasz, który zaszczycił organizatorów i biesiadników swoją obecnością. Tymczasem na scenie artystycznie wrzało. Dokładnie o 14:15 na scenie pojawiły się dzieci – przedszkolaki z Kamieńca i Parzęczewa pod opieką swoich pań, które w pięknych strojach z „zarażającymi” publiczność uśmiechami zaprezentowały wiązanki tańców. Pięknym układem tanecznym popisały się dziewczynki uczęszczające na warsztaty przy CKiBP, które prowadzi pani Jagoda Kaczmarek. Instruktorka również podzieliła się z publicznością swoimi umiejętnościami. Gromkie brawa długo nie milkły, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie dzieci mogą podarować potrzebującym. Następnie swoje talenty wokalne i muzyczne pokazali dzieci, młodzież i dorośli, którzy uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez panów Damiana Popiołkiewicza, Huberta Sternalskiego, Marcina Gabryelczyka i pana Wojtka Pawlewskiego przy CKiBP. Na podest  wkroczyli perkusiści, by zagrać głośno i pięknie dla Basi. Po nich prym wiedli wokaliści i keyboardziści, a później sceną zawładnęli miłośnicy gitar i ukulele. Nie zabrakło miejsca dla pana Zygmunta, który już jako senior otrzymał szansę w Centrum Kultury, by móc uczyć się gry na gitarze i spełniać swoje młodzieńcze marzenia. Jeśli mowa o grupach działających przy CKiBP to nie mogło zabraknąć zespołu śpiewaczego ZGODA i muzycznego TAKIE CHŁOPAKI I… z Zosią – saksofonistką i Wiktorią - skrzypaczką . Utwory wykonane przez artystów na długo pozostaną w naszej pamięci a szczególnie wspólny numer wszystkich będących wcześniej na scenie. Mali, duzi i najwięksi, najmłodsi i najstarsi, śpiewacy i muzycy, uczniowie i nauczyciele, ledwo mieszcząc się na scenie, utworzyli WIELKĄ ORKIESTRĘ – artystyczną rodzinę pod batutą profesjonalnego dyrygenta i wykonali brawurowo utwór „ Oj, zagraj mi muzyko” w oryginalnej aranżacji. Posypały się  brawa a do występujących dołączyły panie z KGW Wąbiewo, wspólnie śpiewając i tańcząc. Należy przyznać, że ten występ, to jeden z najpiękniejszych momentów podczas RODZINNEJ NIEDZIELI.  Następnie na scenie pojawili się laureaci III Regionalnego Festiwalu Piosenki Wszelakiej, którego organizatorem było Centrum. Koncert w profesjonalny sposób poprowadził pan Damian Popiołkiewicz – pomysłodawca i współorganizator tego projektu. Wokaliści: Natalia Kokocińska, Blanka Kawa, Maja Hadyniak, Hanna i Monika Polowe, Maria Stachowska, Alicja Żurek, Katarzyna Przybysz i Zosia Piechowiak zachwycili licznie zgromadzoną publiczność swoją wrażliwością muzyczną, pięknymi głosami, kreacją sceniczną i oryginalną interpretacją znanych i mniej znanych utworów.

A poza tym? Działo się dużo, kolorowo, rodzinnie. Ponownie dzieci z kolorowymi „ buźkami” z watą cukrową mogły pohasać w dmuchańcach „Anilandii”, skąd dobiegał głośny szczęśliwy śmiech. Wolontariusze sprzedali wszystkie losy, wylicytowano kolejne gadżety. Panie z Gminnego Stowarzyszenia Kobiet upiekły pyszne ciasta, przygotowały smalec oraz ogórki i dzięki tym pysznościom puszki kwestarskie napełniły się po brzegi. Jak zwykle w Kamieńcu znaleźli swoje miejsce przedstawiciele różnych instytucji – Banku Spółdzielczego w Kościanie, PCPR w Grodzisku, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. by promować swoje działania, dotyczące między innymi rodziny. Wszyscy chętni, często całymi rodzinami, mogli skorzystać z przejażdżek bryczką zaprzężoną w piękne konie, które przybyły do Kamieńca z ich właścicielem i woźnicą zarazem, panem Mietkiem z Puszczykówca. Dla lubiących strzelanie z wiatrówki tę atrakcję tradycyjnie przygotowali panowie z LOK-u. Tradycyjnie na Święcie Gminy pojawił się pan Roman – leśniczy z Kotusza, by podzielić się swoją pasją i wiedzą związaną z życiem lasu. Prawdziwa gratka czekała na miłośników motocykli. Tym razem za zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedzieli członkowie dwóch klubów: LOK Wielichowo i SAMCRO Grodzisk Wlkp. Motocykliści dostarczyli wiele niezapomnianych emocji a przejażdżki pięknymi maszynami były prawdziwym hitem niedzielnego popołudnia. Na dodatek puszka kwestarska była szczelnie wypełniona pieniążkami dla Basi. Podczas Rodzinnej Niedzieli obecni byli, jak zawsze od lat, nasi przyjaciele strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wlkp., którzy tym razem nie demonstrowali pokazu, aby w ten sposób uczcić śmierć kolegów, którzy zginęli w pożarze kamienicy w Poznaniu.

 Na finał trzydniowej „pozytywnej zawieruchy” na scenie pojawili się wyjątkowi artyści – Wind Cameral Orchestra To zespół składający się z zawodowych muzyków wywodzących się z poznańskich środowisk artystycznych takich jak Akademia Muzyczna czy Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Ten koncert był nagrodą dla uczestników Parafiady oraz tych, którzy pracowali nad organizacją V Kamienieckich Dni Kultury. Muzycy pod batutą Pawła Joksa – charyzmatycznego dyrygenta, nauczyciela akademickiego i wojskowego w stopniu podpułkownika przenieśli odbiorców w przepiękny świat różnorodnej muzyki w kapitalnych aranżacjach oraz interpretacjach, przekazując tym samym sporą dozę wartościowych treści pozamuzycznych. Świetna trzydniowa zabawa, kapitalni ludzie, ciężka praca i 47. 541, 34  niesamowity efekt zbiórki; kwota, która została wpłacona na konto Basi Górskiej. Oby dobre serca wszystkich uczestniczących w V Kamienieckich Dniach Kultury pomogły przetrwać Basi najtrudniejsze chwile i pozwoliły wrócić do zdrowia. Trudna to i odpowiedzialna praca, ale warto! „ DOBRO POWRACA”! Do zobaczenia na następnych spotkaniach z Kulturą i ludźmi dobrej woli w przyszłym roku! Organizatorzy pragną podziękować wszystkim wolontariuszom, współorganizatorom i partnerom tych wyjątkowych zdarzeń – wymienionym wcześniej i niewymienionym, panu Wójtowi za wspieranie obecnością, darczyńcom, sponsorom, paniom, które piekły ciasto i pomagały w kuchni, kucharkom z SP Konojad i Parzęczewo, panom Patrykowi z Ratuszowej i Przemkowi za pyszne zupy, panu Adasiowi za mięso, wędliny i transport jedzenia, p. Maciejowi za napoje, pani Irce za przepyszne pierogi, dziewczynom „od loterii i licytacji”, wszystkim „Szaleńcom” z szalonymi pomysłami i inicjatywami - panu Wojtkowi i Danielowi i ich ekipom, panu Piotrowi z Wielkopolska Sky Dron za przepiękne zdjęcia oraz wszystkim zaangażowanym w ten „wielki” projekt za profesjonalizm, sumienność i dobro oraz mądrość, w tym m.in.: OSP Kotusz i Parzęczewo  KGW Ujazd, Kamieniec, Wąbiewo i Doły,  Radzie Sołeckiej Ujazd, wolontariuszom i „fotografom” z Urzędu Gminy, ekipie „od wszystkiego”, która jest z CKiBP „zawsze i wszędzie”: Basi, Karolinie, Waldkowi, Ani, Ilonie, Irce, Ewie, Julce, Róży i Gosi. Wszystkim za każdy dar, gest, dobre słowo.   Dzielenie się z innymi ludźmi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu. Nieważne, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. Zawsze można czymś się podzielić! „Załoga” Centrum Kultury w Kamieńcu pięknie wykonała kolejne zadanie i już rozpoczęły się przygotowania do VI Kamienieckich Dni Kultury!

image001
image047
image044
image049
image005
image043
image056
image057
image059
image058
image054
image007
image055
image002
image060
image033
image037
image050
image053
image029
image036
image040
image041
image012
image052
image003
image006
image026
image009
image061
image039
image023
image013
image008
image004
image030
image035
image019
image020
image051
image022
image014
image021
image027
image010
image011
image015
image034
image016
image062
image031
image025
image038
image048
image024
image028
image042
image045
image017
image032
image046
image018